2017 Queen’s Birthday Honours Announced

Julian Rosefeldt Manifesto Cate BlanchettNearly 900 Australians have been recognised for their achievements in The Queen’s Birthday 2017 Honours List announced today.

The Governor-General and Chancellor of the Order of Australia, His Excellency General the Honourable Sir Peter Cosgrove AK MC (Retd), has announced The Queen’s Birthday 2017 Honours List, recognising a diverse range of contributions and service across all fields including the Arts and Creative Sectors:

COMPANION (AC) IN THE GENERAL DIVISION OF THE ORDER OF AUSTRALIA:

Ms Catherine (Cate) Elise Blanchett 
For eminent service to the performing arts as an international stage and screen actor, through seminal contributions as director of artistic organisations, as a role model for women and young performers, and as a supporter of humanitarian and environmental causes.

Mr Aaron Jonna Gandel AO
For eminent service to the community as a benefactor and supporter of a range of visual arts and cultural institutions, to youth education, medical and biotechnology innovation programs, to business, and to the advancement of philanthropic giving.

OFFICER (AO) IN THE GENERAL DIVISION OF THE ORDER OF AUSTRALIA:

Mr Bruce Kelvin Cutler
For distinguished service to the performing and visual arts, including the provision of pro-bono legal and financial administration advice, to people who are blind or have low vision, and to the community.

Ms Collette Mary Ann Dinnigan
For distinguished service to the clothing manufacturing industry as an internationally renowned fashion designer and entrepreneur, as a supporter and promoter of Australian wool, and to women as a role model.

Mr Denis Anthony Handlin AM
For distinguished service to the Australian recording industry, through leadership and mentoring roles, as a supporter of young artists, and to charitable organisations as a director, patron and contributor.

Mr Michael Francis Lynch AM
For distinguished service to arts administration, to leadership of international cultural institutions and nationally recognised art organisations, and through contributions to Australian public life.

Mr Stephen George Page 
For distinguished service to the performing arts and contemporary dance, through enriching Australia’s cultural environment, and by presenting Aboriginal and Torres Strait Islander arts to the world.

MEMBER (AM) IN THE GENERAL DIVISION OF THE ORDER OF AUSTRALIA:

Dr Amanda Anita Bell
For significant service to education, particularly to young women as a leader and academic, and to the visual arts.

Mr Peter John Burness 
For significant service to the preservation of military history as a researcher, curator, author and guide.

Mrs Ann Kirsten Carr-Boyd
For significant service to the performing arts and classical music as a composer, pianist, teacher and musicologist.

Mr Michael Henry Coppel
For significant service to the entertainment industry as a producer and promoter of theatre, festivals and national concert tours.

Mrs Julie Ann Cox
For significant service to the arts through executive roles supporting cultural institutions, and to special education and child welfare.

Mr Donald Charles Crombie 
For significant service to the Australian film and television industry through contributions as a director and writer, and to professional organisations.

Mr Paul Noel Dainty
For significant service to the entertainment industry as a producer and promoter of national concert tours, theatre and events.

Mr Michael Ebeid 
For significant service to the broadcast media and multicultural affairs as an executive, innovator and business leader.

Ms Annette Gale Edwards 
For significant service to the performing arts as an international director and theatre producer, and as a teacher and mentor.

Mr Mark Stephen Fennessy
For significant service to the broadcast media industry as an entrepreneur, innovator and production executive.

Ms Nicolette Ella Fraillon
For significant service to the performing arts and musical performance as a conductor, to arts education, and to women.

Mr Richard Leslie Francis-Bruce
For significant service to film production as an editor, and to the Australian film industry as a role model and ambassador.

Ms Alice Rosemary Giles 
For significant service to the performing arts as a harpist, educator and mentor, and through contributions to Australia’s musical landscape.

Dr Anne Mary Gray 
For significant service to the visual arts as a curator, scholar and historian, to Australian artists, and to the promotion of cultural heritage.

Ms Jody Heald 
For significant service to music education in Tasmania as a teacher, mentor and administrator, and to professional associations.

Mr Gregory Ross Hocking
For significant service to the performing arts as a conductor, director and theatre manager, and to the development of the Melbourne comedy industry.

Mrs Adele Hyland 
For significant service to the performing arts as a choreographer and dance educator, and to developing dance as a sport.

Ms Wendy Elizabeth Jenkins 
For significant service to literature as an author, editor and publisher, and to mentoring and developing Australia’s literary community.

Mr Charles Roger Kirk 
For significant service to the performing arts as a costume and set designer for theatre, dance, opera and film productions.

Mr Robert Allan Love 
For significant service to the performing arts, particularly in Western Sydney, as an administrator, and as a supporter of independent artists.

Ms Deborah Jane Mailman 
For significant service to the performing arts as an actor, as a role model for Indigenous performers, and to the community.

Mrs Diana Mary Morgan
For significant service to the arts, particularly to the museum and galleries sector, as a supporter and benefactor, and to the community.

Mrs Patricia Anne Newton 
For significant service to the broadcast media as an entertainer and presenter, and as a supporter of charitable and medical research foundations.

Mr Dene Maxwell Olding
For significant service to the performing arts, notably to symphony orchestras, as a concertmaster, musician and artistic director.

Mr Michael Gregory Piggott 
For significant service to the community as an archivist with national and international educational and cultural institutions, and as an author.

Mr John Henry Romeril 
For significant service to the performing arts as a playwright and screenwriter, and to theatre companies and education.

Ms Marilyn Patricia Rowe OBE
For significant service to the performing arts, particularly to ballet, as an artistic director, administrator, internationally acclaimed performer and competition jurist.

Mrs Judith Anne Ryan 
For significant service to the visual arts, particularly to the museums and galleries sector, as a curator of Indigenous exhibitions, and as an author.

Mr Ian Alexander Scobie
For significant service to the performing arts through the production, management and promotion of festivals, theatre and performance events.

Ms Ann Elizabeth Tonks
For significant service to the performing arts through senior management and advisory roles, to education, and as an author.

Mr Claude George Ullin
For significant service to the community through a range of organisations, to the visual arts, to multiculturalism, and to local government.

Mr Frank Samuel Van Straten OAM
For significant service to performing arts heritage and conservation as a theatre historian, as an author, and to the broadcast media.

Mr Antonio Zeccola
For significant service to the visual arts, particularly to the Australian motion picture industry, through a range of roles, and to multiculturalism.

MEDAL (OAM) OF THE ORDER OF AUSTRALIA IN THE GENERAL DIVISION:

Mr Harlie Bruce Axford
For service to choral and jazz music.

Mr Peter James Coad
For service to the performing arts, particularly to country music.

Mr Jack Condous
For service to the visual arts, and to education.

Ms Desree-Ilona Crawford
For service to country music as an entertainer.

Mr Paul Anthony Dellit
For service to the performing arts in Queensland.

Mr Wayne Neil Douglas 
For service to dance as a teacher and adjudicator.

Mr John Carey Downton
For service to the visual arts as a maritime artist, and to the community.

Ms Barbara Mary Duncan 
For service to the performing arts as a choreographer.

Mrs Susannah Christine Fullerton 
For service to literature as an author, lecturer and historian.

Ms Berenice Frances Harrison
For service to music.

Ms Patricia Joyce Harry
For service to the visual arts.

Ms May Hu
For service to the broadcast media, to women, and to the multicultural community of Victoria.

Mr Howard Campbell Jones
For service to the print media, to historical societies, and as an author.

Mr Michael McColl Jones
For service to the performing arts as a comedy writer for television.

Mrs Sandra Edith McKay
For service to the performing arts, particularly to ballet.

Mrs Marcelle Mansour
For service to the visual and literary arts, and to the Arabic speaking community.

Mr Jeffrey William Moorfoot
For service to the visual arts, particularly to photography.

Mrs Lorraine Joy Pfitzner
For service to country music.

Mr Robert George Porter
For service to the music industry as a producer, writer and performer.

Mr Alfred Corfield Reichardt
For service to music, and to the community.

Mrs Isabel Grace Scott
For service to arts administration in Cootamundra.

Mr John Damien Shortis
For service to the performing arts as an entertainer.

Ms Moya Simpson
For service to the performing arts as an entertainer.

Mrs Jeanie Fay Skyring
For service to the creative arts, and to the community of Canberra.

Mr Joseph Andrew Steiner
For service to the visual arts, and to community history.

For more information, visit: www.gg.gov.au or  www.pmc.gov.au for details.

Image: Cate Blanchett in Julian Rosefeldt’s Manifesto, 2015 – © Julian Rosefeldt and VG Bild-Kunst

Comments are closed.