2016 Melbourne Fringe Awards Winners Announced

2016 Melbourne Fringe Awards WinnersThe winners of the 2016 Melbourne Fringe Festival have been announced at an Awards Ceremony at the Fringe Club at the North Melbourne Town Hall on Saturday 1 October 2016.

Awarded across three categories – genre, professional development and touring – the 2016 awards recognise the quality and diversity of work that made up the 2016 Festival. With over 460 events in 170 venues across town, the 2016 Melbourne Fringe Festival was the largest in the Festival’s history. Over 130 independent industry peers judged over 230 eligible events.

“If Melbourne Fringe is about discovery and adventure then there’s no better way to sum that up than with this list of extraordinary award winners,” said Simon Abrahams, Melbourne Fringe Creative Director and CEO. “Every one of them embodies the spirit of the Fringe – they are all innovative and exciting and make us see things from a new perspective.”

The 2016 Melbourne Fringe Festival Award Winners are:

Melbourne Fringe Living Legend Award:
Rinske Ginsberg

Best Cabaret:
Vanishing Act

Best Circus:
Sediment

Best Comedy:
Sammy J – Hero Complex

Best Dance:
Emptying the Bucket

Best Kids:
The Adventures of Broer & Zus

Best Live Art:
The internet is where innocence goes to die and you can come too

Best Music:
Adam Page – Chairman of the Beard

Best Performance: (2 winners)
Blind Spot and Dion

Best Venue:
Hare Hole – Hares & Hyenas

Best Visual Arts:
Fifty Shades of Blak

People’s Choice Award:
A Prudent Man

Best Words & Ideas:
Between Two Lines

WA Tour Ready Award: (supported by FRINGE WORLD)
A Prudent Man

SA Tour Ready Award: (supported by Adelaide Fringe)
Onstage Dating

QLD Tour Ready Award: (supported by Brisbane Powerhouse)
ISLAMOFARCIST

NSW Tour Ready Award: (supported by Sydney Fringe)
Tina Del Twist – GOLD CLASS

New Zealand Tour Ready Award: (supported by New Zealand Fringe)
The internet is where innocence goes to die and you can come too

Ballarat Cabaret Award: (supported by Her Majesty’s Ballarat)
Shaken

Best Emerging Visual Artist or Curator: (supported by West Space)
Hannah Presley – I Never Painted My Dreams; I Painted My Reality

Best Emerging Circus Performer: (supported by ACAPTA)
Anna Murray – The Element of Consequence

Best Emerging Producer: (supported by Auspicious Arts)
Deafferent Theatre Jessica Moody and Ilana Gelbart

Best Emerging Writer: (supported by Emerging Writers Festival)
Christian Taylor – How Can You Sleep At Night?

Best Emerging Indigenous Artist: (supported by The Wilin Centre)
Rechelle Gayler

Temperance Hall Award: (supported by Phillip Adams BalletLAB)
HardQueer DeathPony (You’ve Had Worse Things in Your Mouth)

Outstanding Access Award: (supported by Arts Access Victoria)
Mama Alto Productions

New Original Circus: (supported by Circus Oz)
Jess Love – Notorious Strumpet & Dangerous Girl

Market Ready Award: (supported by Regional Arts Victoria)
Natasha Phillips and Renae Shadler RESTORE

Liveworks Experimental Arts Award: (supported by Performance Space)
Gold Satino

Innovation in Culturally Diverse Practice: (supported by Multicultural Arts Victoria)
Salty

The Discovery Award: (supported by Melbourne Festival)
Andre Tonight!

Arts House Evolution Award:
Alice Dixon, Caroline Meaden and William McBride

For more information, visit: www.melbournefringe.com.au for details.

Image: 2016 Melbourne Fringe Awards Winners (supplied)

Comments are closed.