2018 Queen’s Birthday Honours List announced

Jill Elizabeth Bilcock AARThe Governor-General and Chancellor of the Order of Australia, His Excellency General the Honourable Sir Peter Cosgrove AK MC (Retd), has announced The Queen’s Birthday 2018 Honours List, recognising more than 850 Australians for their achievements across a diverse range of fields including the Arts and Creative Sectors:

Companion (AC) in the General Division of the Order of Australia:

Ms Jill Elizabeth Bilcock
For eminent service to the Australian motion picture industry as a film editor, to the promotion and development of the profession, as a role model, and through creative contributions to the nation’s cultural identity.

Officer (AO) in the General Division of the Order of Australia:

Mrs Jennifer May Bowker
For distinguished service to Australia-Middle East cultural relations through the preservation of traditional creative and visual arts, and as a textile artist and educator.

Ms Susan Margaret Butler
For distinguished service to the community as a lexicographer and author, as a facilitator of academic discourse on Australian English language, and to commercial publishing.

Mr Thomas Edmund Gleisner
For distinguished service to the media and television industries as a writer, producer, actor and presenter, to children living with cancer, and as a supporter of young people with autism spectrum disorders.

Dr Catherine Elizabeth Grenville
For distinguished service to the literary arts as an author, to the tertiary education sector, to professional societies, and as an advocate for the publishing industry.

Mr John Charles Higgins
For distinguished service to the community through philanthropic contributions to education, cultural, social welfare, and child cancer support organisations, and to business.

Ms Linda Jackson
For distinguished service to the Australian fashion industry as a textile artist and clothing designer, and as a teacher and mentor of Indigenous artists in northern Australia.

Dr Natalie H M Jeremijenko 
For distinguished service to the arts, and to higher education, as an academic, through pioneering contributions to architecture, technology, the sciences, and engineering, and to rural and urban design.

Ms Jennifer Margaret Kee
For distinguished service to the Australian fashion industry as a textile artist and clothing designer, and through contributions to the environment and conservation.

Professor Kenneth John Maher
For distinguished service to architecture and landscape design, particularly through urban infrastructure projects, and to environmental sustainability in planning.

Ms Samantha Doreen Meers
For distinguished service to the community through philanthropic support for arts programs and cultural institutions, and to a range of charitable organisations.

Ms Susan Mary Provan
For distinguished service to arts administration through festival leadership and governance, to the tourism sector in Victoria, and to the promotion of Australian comedy.

Dr Christian Andrew Thompson
For distinguished service to the visual arts as a sculptor, photographer, video and performance artist, and as a role model for young Indigenous artists.

Member (AM) in the General Division of the Order of Australia:

Mrs Dianne Elizabeth Anderson
For significant service to the community through support for not-for-profit choral societies and music events.

Emeritus Professor Michael Jeffrey Atherton
For significant service to the performing arts, particularly through music composition, performance and education.

Mr Glenn A Baker
For significant service to the entertainment industry through promoting, preserving and documenting popular music culture.

Professor Sue Elizabeth Baker
For significant service to tertiary education in the visual and creative arts, particularly through advancing scholarship and research opportunities.

Mrs Anita Belgiorno-Nettis 
For significant service to the community through support and philanthropic contributions to social welfare and arts organisations.

Mr Brian George Cadd
For significant service to the music industry as a singer, songwriter, performer, mentor and producer, and to professional associations.

Mr Peter John Casey
For significant service to the performing arts through contributions to musical theatre as a conductor and musical director.

Ms Carolyn Frances Chard
For significant service to the performing arts in executive roles, particularly in Western Australia, and to support for young artists.

Mr Anthony Douglas Ellwood
For significant service to the visual arts and to the museums and galleries sector as an administrator and curator.

Ms Deborah Margaret Ely
For significant service to the visual arts through leadership roles with art galleries, and to children’s art education programs.

Mr Christopher John Freeland
For significant service to the arts in New South Wales particularly to the film industry, to business education, and to the community.

Mr Colin Denis Golvan QC
For significant service to the law, to legal education, particularly support for Indigenous students, and to the arts through governance and philanthropy.

Mr William Eldred Hennessy
For significant service to music as a concert violinist, artistic director, mentor and educator.

Dr John Charles Hibberd
For significant service to the performing arts through advisory roles, to theatre as a playwright, and through contributions to Australian cultural life.

Dr Alastair Robert Jackson
For service to the performing arts, particularly to opera, through a range of governance roles, and as a patron and benefactor.

Mr Chong Voon Lim
For significant service to the performing arts as a musician, composer, producer and musical director, and to the community.

Mrs Eileen Margaret Mackley
For significant service to the visual arts, particularly through administrative, fundraising and philanthropic roles, and to heritage preservation.

Mr Hylton John Mackley
For significant service to the visual arts, particularly through administrative, fundraising and philanthropic roles, to heritage preservation, and to the community.

Ms Gael Lauraine Newton
For significant service to the visual arts as photography curator, and as an author and researcher, particularly of Southeast Asian photography.

Ms Jane Ward Smith
For significant service to the broadcast media industry, particularly to film and television, through administrative roles, and to the community.

Professor Shurlee Lesley Swain
For significant service to education, particularly through comparative social history, as an academic, author, and researcher, and to the community.

Medal (OAM) of the Order of Australia in the General Division:

Mrs Esther Austin
For service to the visual arts.

Dr Michael Gordon Barkl
For service to the performing arts and music education.

Mr Gordon Edward Bennett
For service to the television broadcast industry, and to the community.

Mrs Olive Patricia Bice
For service to the performing arts, particularly through country music.

Mr Donald Greer Blair
For service to the community, and to pipe bands.

Ms Sheena Margaret Boughen
For service to the performing arts through administrative and executive roles.

Mrs Robyn Margaret Bradley
For service to music through community ensembles.

Mr Philip Stuart Brady
For service to the broadcast media industry.

Ms Margaret Anne Brickhill
For service to the performing arts, and to the community of Wangaratta.

Mr Robert Darwin Brown
For service to the performing arts, particularly through music.

Mr Walter Wesley Brown
For service to music through brass bands, and to the community.

Mr Martin Samuel Butler
For service to the performing arts, particularly through music.

Mr Robert Kinleside Crawford
For service to the performing and visual arts, and as an author.

Mrs Dianne Mary Eden
For service to performing arts education.

Mr Philip Ernest Emmanuel (deceased)
For service to the performing arts, particularly through music.

Mr Antony John Gray
For service to the performing arts, particularly through music as a pianist.

Mrs Vicki Anne Grima
For service to the visual arts, particularly in ceramics.

Mrs Margaret Mary Hardy
For service to the arts through a range of roles.

Ms Helen Margaret Jennings
For service to music, particularly through community radio.

Mr Ronald Eric Johnstone
For service to the museums and galleries sector, and to ornithology.

Mrs Shirley Jones Griffin
For service to the performing arts, particularly to ballet.

Ms Jocelyn Maughan
For service to the visual arts, and to education.

Ms Alison Lempriere Nisselle
For service to the film and television industry.

Mr Robin Carl Norling (deceased)
For service to the visual arts, and to education.

Mr Moshe Rafael  Rosenzveig
For service to the visual arts, particularly to photography.

Mr Thomas John Sweeney
For service to the performing arts, and to the community of Willoughby.

Mr Brian John Triglone
For service to choral music in the Australian Capital Territory.

Mr Aleksandar Vasiljevic
For service to the arts, and to the community.

Ms Leigh Teresa Vaughan
For service to the arts and music education, to local government, and to the community.

Mrs Denise Aline Wadley
For service to the arts and education administration in Queensland.

Mr Robert Wilson Wannan
For service to the visual and performing arts, to youth, and to the community.

Mr Graeme John Wilkie
For service to the visual arts, particularly to sculpture.

Ms Anne Shirley Wills
For service to the broadcast media in South Australia.

Medal (OAM) of the Order of Australia in the Honorary Division:

Mr Eric William Scott
For service to the performing arts through country music.

For more information and the complete list of recipients, visit: www.gg.gov.au or  www.pmc.gov.au for details.

Image: Jill Elizabeth Bilcock (sourced)

Comments are closed.